Dlaczego nie należy wlewać oleju do toalety?

Jedną z podstawowych zasad dbania o dobry stan kanalizacji jest niewrzucanie do niej odpadów gospodarczych, w tym olejów i tłuszczy. Sprawdź dlaczego.

Co się stanie, gdy wlejesz olej do toalety?

Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego gdy wlejesz go do toalety, osadzi się na ścianach rur. Im więcej zalegającego oleju w kanalizacji, tym mniejsza średnica rur i co za tym idzie mniejsza ich przepustowość. W efekcie dochodzi do zatkania rur odprowadzających ścieki. Woda przestaje prawidłowo spływać, a znad ujścia ubikacji zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach. Udrożnienie rur kanalizacyjnych jest nie tylko czasochłonne, ale i problematyczne oraz skomplikowane, dlatego lepiej jest zapobiegać ich zatkaniu. Co zatem zrobić z zużytym olejem?

Jak pozbyć się tłuszczu?

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych, bezpiecznych i praktycznych sposobów pozbycia się tłuszczu bez narażania na szwank kanalizacji. Jednym z nich jest przelanie wystygniętego oleju na przykład do butelki lub słoika i wyrzucenie do odpadów zmieszanych. Jeśli tłuszczu jest za mało, by przelewać go do butelki, wystarczy przetrzeć patelnię ręcznikiem papierowym, a następnie ręcznik wyrzucić do śmieci. Jeśli z kolei zgromadziły ci się pokaźne zapasy zużytego tłuszczu, przekaż go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli natomiast olej służył jedynie do lekkiego podsmażenia pożywienia i nie jest mocno zanieczyszczony, można go wykorzystać na domowe potrzeby, robiąc z niego… mydło gospodarcze! Stanowi ono doskonały środek czyszczący i piorący.

Substancje szkodliwe znajdujące się w ściekach. Jak zapobiec ich rozprzestrzenianiu się?

Podczas gdy jesteśmy w stanie wyeliminować ze ścieków niebezpieczne dla kanalizacji tłuszcze, wielu substancji trujących, które się w nich znajdują, nie usuniemy. Dlatego tak ważne jest regularne opróżnianie oraz wywożenie szamb i niedopuszczanie do ich przelania. Dbając o odpowiedni poziom zapełnienia zbiornika, zapobiegniesz bowiem przedostaniu się do gleby wielu niebezpiecznych związków, w tym związków fluorowcoorganicznych, fosforoorganicznych i cynoorganicznych, a także rtęci, kadmu czy substancji ropopochodnych. Groźne dla środowiska są również znajdujące się w ściekach takie pierwiastki jak cynk, miedź, nikiel, chrom, ołów, selen, arsen, cyna i kobalt. Dlatego w trosce o stan własnej kanalizacji, a także przyrody należy regularnie zamawiać usługi asenizacyjne. Nasza firma asenizacyjna oferuje trzy typy usług, związanych z dbałością o właściwy poziom ścieków w szambie:

  • wywóz szamba,
  • wywóz nieczystości płynnych,
  • opróżnianie przydomowych oczyszczalni ścieków.

Dysponujemy specjalistycznym zapleczem samochodowym, które umożliwia nam rzetelne świadczenie usług w krótkim terminie. Wywozimy nieczystości zarówno z dużych, jak i z małych zbiorników.

Pamiętaj, że dzięki regularnemu opróżnianiu szamba zbiornik dłużej będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję.

Wróć