A co było zanim powstało szambo?

Obecnie trudno wyobrazić sobie życie w domu z łazienką bez podłączenia do kanalizacji lub szamba. Nieczystości odprowadzane są w taki sposób, że właściwie nie musimy o tym myśleć. Jednak szambo to stosunkowo nowy wynalazek. Jak radzili sobie ludzie, zanim powstało?

Krótka historia szamba

W przeszłości radzono sobie na różne sposoby. Należy pamiętać, że szambo i kanalizacja w znanej nam formie funkcjonują od niedawna. Dopiero w latach 1920-1930 na wsiach zaczęto rozpowszechniać toalety. To właśnie wtedy pojawiły się proste ubikacje umieszczane na zewnątrz, niedaleko domu. Ich stawianie nakazał Felicjan Sławoj-Składkowski, lekarz wojskowy i ówczesny minister spraw wewnętrznych. Z tego powodu proste toalety, które nadal możemy zobaczyć na wsiach i na działkach, nazywane są sławojkami.

Zanim powstało szambo i usługi asenizacyjne, nieczystości były odprowadzane do rzek i na pola. W miastach ścieki wylewano do rynsztoków. Chociaż tam zmiany następowały najszybciej niż w pozostałych częściach kraju, jeszcze niedawno były to miejsca brudne i cuchnące. Kanalizację w Polsce zaczęto wprowadzać dopiero w XIX wieku. Rozbudowa sieci kanalizacyjnej i coraz skuteczniejsze metody oczyszczania ścieków pozwoliły na wzrost jakości życia. Dzięki sprawnemu pozbywaniu się nieczystości udało się również opanować choroby, które wynikały z ciągłego kontaktu z brudem i bakteriami.

Szambo to rodzaj kanalizacji domowej. Stosowane jest najczęściej w domkach jednorodzinnych, które nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Zbiorniki na szambo montowane są wtedy obok budynku, pod poziomem gruntu. Kiedy szambo zostanie napełnione, konieczny jest jego wywóz.

Należy pamiętać, że szamba nie wolno samodzielnie opróżniać. Wylewanie nieczystości do ogródka, na pola czy do pobliskiej rzeki grozi skażeniem środowiska. Takie działanie jest niezgodne z prawem. Za samodzielne wylewanie szamba grozi mandat karny.

Aktualnie nie musimy martwić się o to, w jaki sposób pozbyć się nieczystości. Jeśli potrzebujesz wywiezienia szamba, skontaktuj się z nami. Działamy na terenie Lublina i okolic.

Wróć